TRENDYOL FOTOĞRAF ÇEKİMİ NASIL OLMALI?

TRENDYOL FOTOĞRAF ÇEKİMİ NASIL OLMALI?

Oldukça sık kullanılan bir alışveriş sitesi haline gelen Trendyol’da yüz binlerce ürün bulunduğundan ürünlerinizin ön plana çıkması ve satılması zor olabilir. Bu yazıda bahsedilen yöntemleri kullanarak başarılı bir ürün fotoğraf çekimi gerçekleştirebilir, satışlarınızı arttırabilir ve Trendyol’da öne çıkabilirsiniz.

TRENDYOL İÇİN FOTOĞRAF ÇEKİMİ YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR

İnternetten alışveriş yapan neredeyse herkesin ilk tercih olarak kullandığı Trendyol’da iyi satışlar yapabilmek için ürünlerinizin fotoğraf çekimine özen göstermeniz gerekir.

Ürün fotoğraflarınızı daha iyi bir hale getirmek için şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • İhtiyacınız olan, bütçenizi zorlamayacak ekipmanları satın alın.
  • İhtiyacınız olandan fazla fotoğraflar çekin, hangi fotoğrafların işe yarayacağını bilemezsiniz.
  • Kumaş veya ahşap gibi önemli materyallerin açıkça görülebildiği detaylı fotoğraflar çekin.
  • Dikkatin üründe olduğundan emin olduğunuz sade bir arka plan tercih edin.
  • Ürünüz kalitesiz ışık altında kötü gözükeceğinden ışıklandırmayı iyi kullanın ve doğru açıyı bulana kadar denemeler yapın.
  • Fotoğraf makinenizin özelliklerini detaylı bir şekilde öğrenin ve bu özelliklerle pratikler yapın.
  • Bir fotoğraf karesinde birden fazla ürün olmamasına dikkat edin.
  • Düzenleme yazılımları kullanarak fotoğraflarınızı daha kaliteli ve dikkat çekici bir hale getirin.

Bahsedilenler sadece Trendyol için değil, n11 fotoğraf çekimi için de kullanılan yöntemler olduğundan bu yöntemlerin işe yarayacağından gönül rahatlığıyla emin olabilirsiniz.

İHTİYACINIZ DOĞRULTUSUNDA EKİPMANLAR SATIN ALIN

Artık gelişen akıllı telefon kameraları sayesinde telefonlarınızdan da kaliteli fotoğraflar çekmeniz mümkün olsa da ürün fotoğrafı çekimi söz konusu olduğunda daha kaliteli ve profesyonel makineler kullanmanız gerekir. Profesyonel fotoğraf çekimlerinde kullanılan DSLR fotoğraf makineleri ile yüksek kaliteli görüntüler ortaya çıkartabilirsiniz.

Ürün fotoğraflarının çekim esnasında da alan derinliği ile oynamalar yapmanızı kolaylaştıran bu makineler ile iş yükünüzü hafifletebilir, DSLR fotoğraf makinelerinin hazır ön ayarları ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İHTİYACINIZ OLANDAN DAHA FAZLA FOTOĞRAF ÇEKİN

Herhangi bir ürünün fotoğrafını çekerken farklı açılar ve farklı pozisyonlar ayarlamak müşterilerin göz zevkine daha çok hitap edebilir, bu sebepten ötürü fazla fotoğraf çekmekten çekinmeyin. Bu yöntem çektiğiniz fotoğraflara göz atarken ve bu fotoğrafları düzenlerken internet sitenize ya da internet mağazanıza uygun olanları seçebileceğiniz birçok alternatif elde edebilmenizi de sağlar. İnternetten alışveriş yaparken oldukça detaylı incelemeler yapan müşterileri de memnun edecek bu yöntem ile satışlarınızı arttırmanız dahi mümkündür.

KULLANILAN MATERYALLERİN GÖRÜLEBİLECEĞİ DETAYLI FOTOĞRAFLAR ÇEKİN

Detaylara önem veren birçok müşteri internetten alışveriş yaparken ürünleri ellerine alıp inceleyemediklerinden ürünlerin kumaşları konusunda tereddüde düşebiliyorlar. Bu sebepten ötürü ürünlerinizin yakından, oldukça detaylı ve kaliteli bir şekilde çekilmiş fotoğraflarınızı mağazanıza eklemeniz gerekebilir. Ürünlerinizin kalitesi hakkında şüpheli olan potansiyel alıcılarınıza ürünlerinizin kalitesini göstererek bu insanların ürünlerinizi almalarını sağlayabilirsiniz.

ARKA PLAN SEÇİMİNDE DİKKATİN ÜRÜNDE OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Özellikle amazon ürün fotoğraf çekimi esnasında kullanılan beyaz renkli arka planların tercih edilmesinin en büyük sebebi diğer renklerin beyaza göre daha dikkat dağıtıcı bir yapıya sahip olmasıdır. Nadiren de olsa bazı durumlarda ürünlerinizin fotoğraflarını renkli bir arka planla çekmek kulağa iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak çektiğiniz fotoğraftaki odağın üründe olmasını sağlayacak düz ve sade bir renk kullanmak genel itibariyle daha doğru bir tercih olacaktır.

IŞIKLANDIRMAYI NASIL DAHA ETKİLİ KULLANABİLECEĞİNİZİ ÖĞRENİN VE DOĞRU AÇIYI BULUN

Işıklandırmanın nasıl kullanılacağını öğrenirken birçok kişinin stüdyo ışıklarını tercih ettiğini ve doğal ışıktan uzak durduğunu göreceksiniz. En büyük nedeni tutarlılık olan bu tercih ile her bir karenin önceden çektiğiniz fotoğraflar kadar net ve aydınlık olduğuna emin olabiliyorsunuz.

Stüdyo ışığının bu kadar sık kullanılmasının bir diğer nedeni de fotoğrafların gün boyunca her saatte nasıl görüneceği kesindir ve ışıkta herhangi bir oynama olmaz. Ancak doğal ışıkla bir fotoğraf çekimi gerçekleştirmek isterseniz sürekli olarak açı değiştirmeli ya da güneşin her konum değişikliğinde tüm kurulumu baştan ayarlamalısınız.

Bulutlar da sürekli olarak hareket halinde olduğundan uygun fotoğraflar çekebileceğiniz süre sınırlı bir hale gelecektir. Doğru açıyı bulabilmek ve ışıklandırmayı doğru ayarlayabilmek için ışıkları koyacağınız pozisyonları doğru bir şekilde öğrenmeniz gerekir.

Doğru açıya ulaşabilmek için birden fazla deneme yapabilirsiniz, her deneme bulduğunuz açıyı güzelleştirecektir. Ayrıca yansıtıcı bir yüzeye sahip bir alanda çekim yapıyorsanız, yansıtıcı yüzeyden yansıyan ışığın ürünlere yansımamasını sağlamalısınız, ürünlerinizin üzerinde ışık parlaması oluşmamalıdır.

ELİNİZDE BULUNAN FOTOĞRAF MAKİNESİNİN ÖZELLİKLERİNİ DETAYLI BİR ŞEKİLDE ÖĞRENİN

Öğrenmek istediğiniz herhangi bir şeyi internet üzerinden kolaylıkla öğrenebileceğinizden fotoğraf makinenizin markasını ve modelini kullanarak internette rehber araması yapabilirsiniz. Piyasada halihazırda bulunan neredeyse bütün fotoğraf makinelerinin nasıl kullanılacağı, görsellerin nasıl mükemmel hale getirilebileceğine dair bilgileri internetten öğrenebilirsiniz. Ayrıca düzenleme yazılımları ve fotoğraf çekme süreci hakkında da bilgi edinerek internet sitenizde veya mağazanızda kötü fotoğraflar kullanmaktan kurtulabilirsiniz.

BİR FOTOĞRAF KARESİNDE BİRDEN FAZLA ÜRÜN OLMAMASINA DİKKAT EDİN

İnternetten ya da bir uzmandan öğrendiğiniz ürün fotoğrafı çekimi bilgileri ne kadar doğru olursa olsun, bu konuda uzmanlaşmış insanların bile bir fotoğrafta birden fazla ürün bulundurmadığını unutmamalısınız. Bir fotoğrafın kafa karıştırıcı olup olmadığına karar vermek adına kendinizi potansiyel bir alıcı olarak düşünmeli ve fotoğraflara uzaktan bakmalısınız, hangi ürüne bakacağınız konusunda kafanız karışıyorsa o fotoğrafı kullanmamalısınız.

Kullandığınız takdirde potansiyel müşterilerinizin kafası bir hayli karışacağından ürün fotoğrafı çekimlerinde tek ürün kullanmalısınız. Birden fazla ürünü aynı anda satın almak isteyen potansiyel alıcılar için paketler sunmak iyi bir seçenek olarak değerlendirilse de ürünlerinizi tek bir karede gruplamayın.

DÜZENLEME YAZILIMLARINDAN YARARLANARAK FOTOĞRAFLARINIZI DAHA KALİTELİ HALE GETİRİN

Düzenleme yazılımlarından yararlanırken direkt olarak pahalı fotoğraf düzenleme yazılımlarını aklınıza getirmeyin, gerçekleri konuşmak gerekirse piyasada pahalı markalara eşdeğer birçok açık kaynaklı ücretsiz yazılım var. Ufak bir araştırma ile bu ücretsiz yazılımları öğrenebilir, bu yazılımları fotoğraflarınızı iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın