Reels Video Nedir ve Reels Video Nasıl Yapılır?

Instagram kullanıcısı arttıkça Reels video nedir sorusu daha fazla soruluyor. Instagram günümüzün en popüler sosyal medyalarından bir tanesi. Hatta bu anlamda Instagram sürekli olarak artan ve yükselen bir trend içerisinde. Hal böyle olunca da Instagram kendini geliştirmek için sürekli yenilikler sunuyor. Çünkü yenilik sunmadığı takdirde diğer sosyal medya uygulamalarından pek farklı kalmaz ve popülerliğini kaybeder. Instagram’ın kullanıcılarına sunduğu en son yenilik ise Reels videoları.

Instagram diğer sosyal medyalardan farklı olarak görsel içeriklerin ağır basığı bir platformdur. Yani video ve resimler Instagram üzerinde çok daha aktif olarak bulunur. Bu yüzden de görsel yenilikler Instagram’da çok daha fazla bulunur.

Reels videoları da bu yüzden Instagram’ın üzerinde fazlası ile durduğu bir güncelleme olmuştur. Uzun süren çalışmalar ve araştırmalar sonucu Reels ne demek Instagram tarafından cevap bularak sisteme entegre edilmiştir.

Instagram Neden Reels Video Güncellemesine İhtiyaç Duydu?

Reels nasıl yapılır ya da nedir sorusundan önce Instagram’ın neden böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyduğunu açıklamak gerekir. Çünkü Instagram hayata geçtiğinden Reels gibi güncellemelere hep karşı olmuştur. Fakat geçen zaman Instagram’ı böyle bir çalışmayı kullanmaya zorunlu hale getirmiştir. Bunun nedeni ise şüphesiz ki Tiktok gibi uygulamaların artmasıdır. Çünkü dünyada Instagram’ın en yakın rakibi şüphesiz ki Tiktok uygulaması olmuştur.

Reels video izle işlemi ilk olarak Tiktok üzerinde farklı bir isimde gündeme geldi. Bir anda popülerliğini arttıran Tiktok görsel ağırlıklı sosyal medya platformları arasında hızlı bir yükseliş yaşadı. Bu yükseliş de ilk önce Instagram’ın dikkatini çekti.

Piyasada kalabilmesi için ve Tiktok uygulamasının popülerliğini gidermesi için Reels Instagram tarafından hayata geçirildi. Yapılan pek çok araştırma arasından Instagram uygulamasına en uygun güncellemenin de Reels olacağına karar verildi. Bu sayede Instagram Tiktok uygulamasının süreçte tek başına ve hızlı yükselmesini de engelledi.

İnstagram Reels Video Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yıllar önce Instagram ilk hayatımıza girdiğinde sadece kısa videolar ve resimler paylaşmaya izin veriyordu. 15 saniyelik videolar Instagram için izin verilen en uzun süreli videolardı. Bu videolara da genel olarak Reels adı verildi.
Zaman içerisinde Instagram bu Reels videolarının da süresini arttırdı ve yeni şeyler ekledi. Fakat Reels ismi tüm bu videolara adeta yapıştı ve oldukça da beğeni topladı. Atılan Reels video adımı Instagram’a milyonlarca yeni kullanıcının da kapısını açtı. Reels video nedir soruları daha fazla sorulmaya başlanınca Instagram yeni çalışmalar ile Reels sistemini güçlendirdi.
Reels zaten halihazırda ekstra bir dosya istemeden video çekme fırsatı sunuyordu. Fakat bu Instagram için yeterli olmadı. İlk olarak basit efektler ile Reels sisteminin kullanımını zenginleştirdi. Daha sonra sisteme çok daha güçlü efektler ve buna ek olarak şarkı ekleme özelliği de dahil oldu.
Bu sayede New Reels ne demek sorusu dünyada çok fazla sorulan bir soru oldu. Zaman içerisinde sosyal medyadaki tanınan kişilerin de Reels videolarına yönelmesi süreci oldukça güçlendirdi. Reels bugün Instagram’ın en olmazsa olmaz özelliklerinden bir tanesi haline geldi.

Reels Video Nedir ve Nasıl Çekilir?

Bilindiği üzere Reels Instagram uzantılı bir video çekme programıdır. Bu yüzden de ilk olarak Instagram uygulamasına üye olmak ve onun üzerinden süreci ilerletmek gerekir. Instagram internet sitesinden ya da telefona uygulamayı indirdikten sonra zaten üye olmak son derece kolay olacaktır.
Platform insanları otomatik olarak üyeliğe doğru ilerletecektir. Bir mail hesabı sorunsuz bir üyelik için yeterli olacaktır. Reels video nedir ve nasıl yapılır gibi soruların hepsi üyelikten sonra yapılacak adımlardır.
Üyelik işlemlerinden sonra “Profil” kısmında kullanıcıların yapacağı tüm işlemler yer alır. Profile girdikten sonra sağ üst kısmında yer alan “+” işareti zaten Instagram’ın tüm özelliklerini gösterir. “Oluştur” anlamına gelen bu işaret üzerinden gönderi paylaşımı, Reels videosu, hikaye, öne çıkan hikaye ya da canlı yayın gibi tüm özellikleri kullanmak mümkündür. Reels videosu çekmek için buradan Reels Videosu kısmını seçmek gerekir. Kamera açıldıktan sonra ekranın sol kısmında ise tüm Reels özellikleri görünür.
Videoya eklenecek efektler burada ekranın orta kısmında yer alır. Buna ek olarak videonun süresini de buradan ayarlamak mümkündür. 15 – 30 – 60 saniyelik seçenekler bulunur ve bu aralıkta her video için Reels çekmek mümkündür.
Efekt, süre, oynatma hızı ve şarkılar eklendikten sonra Reels çekmek mümkün hale gelir. Tabi Reels video nedir sorusunun cevabı sadece efekt ve şarkılar ile çekilen videolar değildir. İsteyen kişiler efekt kullanmadan ve şarkı eklemeden de video çekebilir. Ayrıca başka program ile editlenen videoları da Reels’den paylaşmak mümkündür.
Reels Video Hakkında Sık Sorulan Sorular
Reels video nedir, Reels video nasıl çekilir sorularına ayrıntılı olarak yanıt verdikten sonra sizlere bu konuda sık sorulan soruların yanıtlarını da vermek istiyoruz.
Instagram Reels video nasil yapilir?
Instagram mobil uygulamasından giriş yaptıktan sonra fotoğraf ikonuna tıklamanız yeterli olmaktadır. Bu kısımda size sunulan seçenekler arasında reels seçeneğini göreceksiniz.
Reels video nasıl izlenir?
Hashtag kullanımı ile reels videoları da sınıflandırmak mümkün olduğu için ilginizi çeken hashtag üzerinden arama yaparak reels videoları izleyebilirsiniz.
Reels videosu nasıl arşivlenir?
Yayınlamış olduğunuz Instagram reels videoları sağ üst kısımda yer alan üç nokta seçenekleri arasından arşivle diyerek saklamanız mümkün olabilmektedir.
Instagram Reels video herkese açık mı?
Reels video Kimler izler? Kimler bu videoları görebilir diye merak ediyorsanız bunun cevabı profil ayarlarınızda saklıdır. Hesabınız herkese açık ise tüm Instagram kullanıcıları reels videolarınızı izleyebilir.

Bir cevap yazın