Covid19 Zamanında Tanıtım Filmleri İş için Etkileri

Tanıtım Filmlerinin İş Dünyasındaki Etkileri Nelerdir?

Ürün tanıtım filmi ya da firma tanıtım filmi bir firmanın daha kurumsal görünmesini sağlamak amacıyla çekilmektedir. Markalaşma sürecinde firmalara olan güven duygusunun artması ve müşteri portföyünün gözünde daha kurumsal bir yer edinebilmesi için tanıtım filmi son derece yüksek avantajlar sunmaktadır.

Pandemi sürecinde firmalar dijital dünyada sahip oldukları potansiyeli en iyi şekilde dışarıya yansıtabilmek için bu filmlerin gücünden yararlanmaktadır. Uzun uzun kelimelerle anlatılmak isteneni 3 dakikalık videolarla çok daha kalıcı bir şekilde anlatabilme avantajı sunmaktadır. Ürün tanıtım filmi olarak çekilen filmler sayesinde firmanızın üretmiş olduğu tüm ürünler ya da hizmetler müşteri potansiyelinizin gözünde çok daha canlı bir şekilde kendine yer edinecektir.

Bununla birlikte görsel reklam çalışmalarının etkisi sözlü reklamlardan ve yazılı basından çok daha etkilidir. Senaryolaştırılan bir reklam çalışması sayesinde müşterileriniz firmanızın hakkında çok daha kalıcı ve net bilgiler edinme imkânı bulabilir.

 

 

Tanıtım Filmi Kullanım Alanları

Tanıtım Filmleri Neden Gereklidir?

Kurumsal tanıtım filmi olarak hazırlanan filmler birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu filmlerin çekilmesindeki en büyük amaç firmaların kendi çalışmalarının en iyi şekilde karşı tarafa anlatabilmektir. Bu hangi alanda çalışmalar yaptıklarını ve ne tür ortamlarda ürün ve hizmet geliştirdiklerini potansiyel müşterilerine ve mevcut müşterilerine daha rahat bir şekilde gösterebilme imkânı bulabilirler.

Tanıtım filmi çekimleri sırasında kullanılan ekipmanlar ve yaratıcı fikirler sayesinde firmanızı çok yönlü bir şekilde tanıtma imkânı bulabilirsiniz. Bununla birlikte işin ne kadar profesyonel bir şekilde yapıldığını da ulusal bazda gösterebilirsiniz. Ürün tanıtım filmi çekilirken bir ürünün farklı açılardan çekilmiş görsellerini filminize koyabilir ve bu ürünlerin özelliklerini sözlü bir şekilde film içerisinde izleyiciye aktarabilirsiniz.

Son yıllarda ürün tanıtım filmi, firma tanıtım filmi, üniversite ya da fabrika tanıtım filmi gibi birçok farklı alanda senaryo ulaştırılan filmler çekilmektedir. Özellikle büyük evlerin satışında dahi tanıtım filmlerinden yararlanılmaktadır.

Bir Tanıtım Filminde Olması Gereken Kriterler Nelerdir?

Tanıtım filmlerinde belirlenmesi standart kriterlerden bahsetmek çok da mümkün değildir. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken nokta tanıtım filminin izleyiciye sıkmayacak nitelikte olmasıdır. Belirli bir amaca yönelik olması ve tanıtımı yapılan konuya uygun bir konsepte hazırlanması bu süreçte en çok önem verilen konulardan biridir. Tanıtım filmi çekimleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise filmlerin uzunluk süresidir.

Zaman kavramı insanlar için son derece önemli olduğundan ve sadece görüşmeler sırasında 3 dakikalık bir zaman dilimi gibi kısa sürede karşı tarafı etkilemeniz gerektiği düşünüldüğünde bu filmlerinde en fazla 3 dakika olması gerekmektedir. Ancak bu süre firmaların ürün potansiyellerine ve çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer çok daha büyük bir alanı tanıtıyorsanız ya da ürün skalanız çok geniş s reklam filminin uzunluğunu biraz daha uzun tutabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise tanıtım filmleri çerçevesinde mutlaka uygun bir Senar ve hazırlanmasıdır. Amacınıza uygun olarak hazırlanan bir senaryo sayesinde tanıtım filmlerinin çok daha etkili olacaktır. Dilerseniz bu filmlerde oyuncular kullanabilir ya da bir sunucu ile daha rahat bir şekilde tanıtım yapılmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu detaylar ise tanıtım filmini çekecek olan profesyoneller tarafından aşama aşama planlanmaktadır.

Tanıtım Filmi Çekimi için Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Bir tanıtım filmi çekilirken mutlaka birçok ekipmandan yararlanılmaktadır. Bir filmin çekimi sırasında konsepte uygun olan tüm ekipmanlardan yararlanılması gereklidir. Büyük organize sanayi fabrikalarının çekimleri sırasında gerekirse helikopter çekimleri dahi yapılabilmektedir. Havadan çekimler sırasında genellikle drone kullanılmasına dikkat ediliyor. Bu şekilde bir binanın her yönüyle filmde yer almasına özen gösterilmektedir. Aynı zamanda farklı kamera türlerinden ve ses cihazlarından yararlanılmaktadır.

Gerekli ışıklandırmaların yapılması ve çekim sırasında ihtiyaç duyulabilecek tüm teknik ekipmanların sahada yer almasına özen gösterilir. Beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak bir tanıtım filmi sırasında özellikle çalışacak personelin profesyonel olması büyük bir önem taşır. Daha önce tanıtım filmi çekimlerinde yer almış ve son derece eğitimli kişilerle çalışmak ortaya çıkarılacak filmin kusursuzluğu açısından önem taşımaktadır.

Sahada yapılan tüm çekimler tamamlandıktan sonra stüdyo çalışmalarına başlanır. Özellikle ürün çekimleri konusunda uygun bir stüdyo ortamının ayarlanmasına önem verilir gerekli montaj ve seslendirmeler ile birlikte filminiz kusursuz bir şekilde hazırlanarak sizlere teslim edilir.

Tanıtım Filmi Kullanım Alanları

İstenilen sayıda çoğaltılabilir olan bu filmler sizlere hem online olarak ulaştırılır hem de kayıtlı bir şekilde flash bellek içerisinde gönderilebilir ürün tanıtım filmleri yanında firma tanıtım filmleri de oldukça popülerdir.

Bu filmler üniversite tanıtımlarında büyük fabrikaların tanıtım çalışmalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Son yıllarda bu tanıtım filmleri ile birlikte rekabet ortamında çok iyi yer edinen birçok firma bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın