İnfografik Video Nedir ve Ne İşe Yarar?

Şirketler artık İnfografik video çalışmalarına fazlası ile önem vermeye başladı. Artık video ile iletişim kurmak şirketler için oldukça tercih edilen bir yöntem haline geldi. Özellikle büyük ve büyümeyen çalışan şirketler videolardan fazlası ile destek alıyor.

Video adı ilk başta insanların akıllarında soru işareti oluşturabilir. Fakat biraz detaya inince aslında videoların şirketlere ne kadar faydalı olduğu hemen dikkat çeker. Çünkü bu videoların çekiliş ve kullanış amacı tamamen diğerlerinden farklıdır.

Video sektörü günümüzde fazlası ile büyüme gösterdi. Görsellik artık insanın olduğu her alanda. Özellikle işin içerisine kurumsallık ve şirketler girdiğinde video desteği almak hiç olmadığı kadar faydalı oluyor. Zaten dünyanın önde gelen şirketlerine baktığımız zaman videoların gücünü nasıl kullandıklarını görürüz. Aynı zamanda şirketler bu videoları artık sanal ortamda paylaşmıyor. Şirket adının geçtiği her yerde İnfografik gibi videolardan destek alıyorlar.

Örneğin kurumsal bir şirketten içeri ilk adım atıldığında ekranlardaki videolar hemen dikkat çeker. Görsel olarak şirket çalışmalarını, projelerini ve verilerini direkt olarak bu sayede yansıtır. Paylaşılan her videonun modeli ve amacı tamamen farklıdır. Bazı videolar röportaj videosu olarak çekilirken bazı videolar ise İnfografik adı verilen videolar olarak yansıtılır. Bu sayede şirketler anlatacaklarını kolay bir şekilde dile getirir. Peki, nedir bu İnfografik isimli videolar?

İnfografik Video Nedir?

Sanıldığı gibi videolar sadece belli bir amaç ile çekilmez. Kurumsal firmaların büyümesini sağlamak amacı ile kullanılabilecek onlarca farklı video türü vardır. Bunlardan bir tanesi de İnfografik isimli videolardır. İnfo Türkçe bilgi anlamına gelen İngilizce bir terim. Zaten videonun amacı da aslında isminden anlaşılıyor. İnfo yani bilgi grafik videoları, hedef kitleye grafik şekilde çalışmaları hakkında bilgi verir. Ekranlarda gördüğümüz “5 yıl içinde ürettiğimizi ürün miktarı” gibi bilgilerin grafik şekildeki videoların hepsi bu türde videolardır.

İnfografik Video Ne İşe Yarar?

Şirketin çekeceği İnfografik videoların hepsi aynı şekilde olmaz. Yani bu videolar şirket çalışanlarına bilgi vermek, hedef kitleye bilgilendirmek, yeni hedef kitlesi oluşturmak ve müşteri potansiyelinin isteklerine karşılık vermek için hazırlanır. Yani kısaca şirketin büyümesine neden olacak tüm etkenleri içerek çalışmalar İnfografik çalışmaları ile yapılır. İnfografik modelinde hazırlanan videolar direkt olarak kişileri konu hakkında bilgilendirir ve onların aklında soru işareti bırakmaz.

İnfografik Videoların İçeriği Nasıl Olur?

Diğer video modellerinden ayrılabilmesi için İnfografik yapılı videoların farklı bir özende olması gerekir. Ayrıca uzman bir ekibin video içeriğini de profesyonel bir şekilde hazırlaması önemli bir etken. Sanat Yapım olarak bu anlamda şirketlere en iyi İnfografik video çalışmalarını sunan isimlerin başında geliyoruz. İnfografik yapılı videoların başlıca dikkat çeken özellikleri ise şunlardır:

  • Video sürelerinin kısa olması: Videoların kısa sürede çok şey anlatması son derece önemlidir. Aksi takdirde İnfografik çalışmalarının verimi süre uzadıkça düşer. Bu yüzden ortalama 2 dakika ya da daha az olmalıdır. Tabi video modeline ve şirket isteklerine göre sürede oynamalar yapılır.
  • Konunun açık ve net olması: İnfografik video direkt olarak bilgiyi karşıya sunmalıdır. Hiçbir şekilde dolaylama ya da geciktirme videolarda yer almamalıdır. Bu videoların en olmazsa olmaz özelliklerinden birisi zaten açık ve net olmasıdır.
  • Faydalara odaklanma ve harekete geçirici mesaj verme: Videoların faydaları odak alması ve bununla birlikte de dinleyiciyi harekete geçirmesi gerekir. Dinleyici kişilerin videodan çıkarımları ve sonraki süreçte de videodan parçaları akıllarında bulundurması gerekir. Aksi takdirde videolar 2 dakikalık grafik içerikli düz videolardan farklı olmaz.

İnfografik İçin Doğru Bir Yapım Seçmek Önemli Mi?

Bir videoyu grafikler ile doldurup anlatmak kolay bir süreç gözükebilir. Fakat insanlar kendi izledikleri İnfografik video içerisinden akıllarında kalanlardan yola çıkmalıdır. İzlenilen kaç video akıllarda kalır? Sadece başarılı çalışmalar İnfografik videoların tam hedefini gerçekleştirmesini sağlar. Sanat Yapım’da ülkemizde bu anlamda en başarılı çalışmaların yapıldığı bir kurumdur.

İnfografik Yapılı Videolar Nerede Paylaşılmalıdır?

Şirketlerin İnfografik videoları kullanacağı kısıtlı bir alan yok. Web sitelerinden sosyal medyaya kadar bu videolara yer vermek gerekir. Özellikle fuarlarda şirket kendi İnfografik çalışmalarına kesinlikle yer vermelidir.

İnfografik Videoların İçerisinde Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

Şirketlerin grafik ile açıklanabilecek tüm çalışmaları İnfografik video içerisinde yer alabilir. Zaten şirket hizmeti alacağı yapım ile bir toplantı yaparak kendi isteklerini direkt olarak karşı tarafa iletir. Videolar da bu istekler doğrultusunda hazırlanır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir