Drone Çekimleri Nasıl Yapılır?

Drone Çekimleri aslında çok kolay gözükmesine rağmen zorlu ve aşamaları olan bir süreçtir. Çekimler yapılırken sahneleri düşünmek yerine drone havalanmadan önce nereden nasıl görüntü alınacağı planlanmalıdır. 

Drone’nun uçuş süresi kısıtlı olması sebebiyle kaç tane pil kullanılması gerekeceği aşağı yukarı tahmin edilmelidir elbette hiç kimse birebir tutturamaz aksilikler olabilir ama bu çekim 60 dk sürer 2-3 pil kullanacağım diye hesaplayabilirsiniz eğer süre – pil dengesi size uygun değilse siz çekimi yaparken pilleriniz şarj olabilir.

En önemli unsurlardan biri de hava şartları!

Drone Çekimi sırasında yaşanabilecek kötü sürprizlerden biri yağmurdur. Çoğu drone’un pervane motorları açıkta olduğu için yağmur, kar gibi yağışlardır, su motorlara girerek drone un bozulmasına hatta düşmesine yol açabilir uçuş yapmadan önce yağmur ihtimalini bir kontrol edin derim. 

Drone’unuzu tanımak size kolaylık sağlayacağı gibi güvenliğiniz için de önemlidir. Dji modellerinde olan akıllı uçuş modları (Intelligent Flight Modes) gibi özellik yapacağınız çekim için sizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin bir helix çizecekseniz veya pan hareketi yapacaksanız menü de bulunan akıllı modlar ile çok daha kolay ve senkronizasyon problemi olmadan hareketi gerçekleştirebilir ve sırada ki çekime geçebilirsiniz. Bunun dışında kumanda ayarlarını (eğer mevcutsa) elinizin daha yatkın olacağı bir şekilde ayarlamanızda önemli özellikle ilk defa kullanıyorsanız kumanda tepki hızını düşürerek veya softlaştırarak daha kolay kullanıma sahip olabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir