Pazarlama Süreçlerinde Neden 360 Derece Video Kullanmalıyız?

Markaların kurum içi proje süreçleri için tercih edebileceği 360 derece videolar pazarlama süreçlerinde de kullanılarak prestij artırmaya yardımcı olur.

360 derece video çekimi teknolojinin getirdiği yeniliklerle birlikte adını sıkça duyduğumuz video çekim tekniklerinden olmaya başladı. Markaların kurum içi proje süreçleri için tercih edebileceği 360 derece videolar pazarlama süreçlerinde de kullanılarak marka, kurum ya da kuruluşların prestij kazanmasına yardımcı olmakta. Bu nedenle kendi sektörü içinde yer edinmiş ve adından söz ettirmek isteyen markalar 360 derece video çekimlerine yönelmekte.

Pazarlama süreçlerinde sıkça tercih edilen bu içerikle ilgili markaların zihninde soru işaretleri olabilir. Bu blog yazımızda ‘’360 derece çekim nedir, 360 derece çekim nasıl yapılır, 360 derece video türleri nelerdir, sanal tur nedir, 3 boyutlu lazer sanal tur nedir?’’ sorularının cevaplarına değineceğiz.

360 Derece Video Nedir?

360 derece çekim, bir alanın özel kameralar kullanılarak tüm açılardan çekilme işlemine denir. Deneyimli bir ekip ve profesyonel ekipman gerektiren bu video çekim tekniği için alanında uzman video ajanslarından destek almak oldukça önemlidir. 360 derece video ise bu çekimlerin kurgulanıp bir video içerik haline getirilmesini tanımlar. Genellikle pazarlama süreçlerinde kullanılan bu içeriklerin teknik anlamda kaliteli olması oldukça önemlidir. Müşteri deneyimini kolaylaştırmak ve satış hedeflerini hızlandırmak için hazırlanan bu içeriklerde tüketici memnuniyetini olumsuz etkileyecek her durum marka değerine de aynı oranda zarar verebilir.

360 Derece Video Çekimi Nasıl Yapılır?

360 derece video çekimi alanında deneyimli video ajansları tarafından yapılır. 360 derece video kamerası gibi profesyonel ekipman gerektiren bu sürecin hem hazırlık hem de üretim aşamaları sırasında dikkatli davranmak gerekir. Marka ve video ajansının tüm aşamalarda iş birliği içinde ilerlemesi önemlidir. Özellikle çekim sürecine başlamadan önce video ajansından yetkili kişilerle bir keşif turu gerçekleştirilmelidir. Çekim günü gerekli olabilecek ekipmanları belirlemek, çekim alanına ait detayları en iyi şekilde öğrenmek ve alanın büyüklüğüne uygun olarak 360 derece çekimin kaç gün süreceği video ajansı tarafından belirlenmelidir. Bahsedilen unsurlar sadece video ajansını ilgilendiriyor gibi düşünülse de marka için de oldukça önemli öğelerdir.

Üretim ve keşif sürecine geçmeden önce dikkat edilen her durum hem üretilen işin kalitesi hem de bütçe açısından markaya büyük avantajlar sağlar. Markanın 360 derece video çekim sürecine başlamadan önce maliyeti görmesine imkân verir. Bu durum markanın mali anlamda tedbirli ilerlemesini sağlar. Video ajansından alınacak bütçe optimizasyon desteği ile kaliteli içerikleri uygun maliyetlerde üretmeniz mümkündür.

360 Derece Video Hangi Sektörlerde Kullanılabilir?

Her markanın kendi sektörü içinde etkin olarak yürüttüğü pazarlama süreçleri mevcuttur. Fakat sektör bazlı pazarlama süreçlerinde kullanılan içerik yöntemleri değişebilmektedir. Sanayi tipi makinalar üreten bu alanda hizmet veren markalar 3 boyutlu içerikleri tercih ederken turizm sektöründe faaliyet gösteren markalar ise tanıtım videoları ya da 360 derece videoları tercih edebilmektedir. Marka isteklerinin yanı sıra tüketici beklentilerinin de büyük etkisi olan bu seçimde en doğru seçimi yapmak gerekir. Bu anlamda markanın iş birliği yaptığı video ajanslarından medya planlama konusunda destek alınabilir.

Gayrimenkul, kültür-sanat ve turizm gibi sektörlerde 360 derece video çekim yöntemi tercih edilebilir. Daireler, şirketler, oteller, hastaneler, müzeler, antik kentler, kongre merkezleri ve markaların detaylı bir şekilde tanıtmak istediği tüm alanlarda 360 derece çekim yapılabilir. Hedef kitlenin satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce fikir sahibi olmasına yardımcı olan bu içerikler karar verme sürecini hızlandırır. Markanın pazarlama stratejilerinin kısa sürede gerçekleşmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra konser, seminer, etkinlik gibi katılımcı sayısının yüksek olduğu organizasyonlarda da 360 derece çekim yapılabilir.

360 Derece Video Türleri Nelerdir?

Yenilikçi bir çözüm olan 360 derece çekim teknolojik gelişmeler ve güncellemeler ile etki alanını genişletmiştir. 360 derece çekimlere müşteri deneyimini farklı bir boyuta taşıyacak teknolojiler eklenerek farklı alanlarda değerlendirilebilecek video türlerinin üretilmesi sağlanmıştır.

VR Tur Videoları

VR tur videoları 360 derece tur videolarının sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak deneyimlenmesini sağlar. Tüketicinin fiziki olarak alanda bulunmamasına rağmen sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde kendini o alada geziniyormuş gibi hissetmesine olanak verir. Özellik gayrimenkul sektöründe sıkça tercih edilen VR tur videoları hem müşteri hem de marka açısından avantajlar sunar. Müşterinin farklı lokasyonlarda bulunan daireleri görmek için o alanlara gitmek yerine beğendiği evleri danışmanlık ofisinden sanal tur ile deneyimlemesine fırsat verir. Marka açısından ise daha gün içinde daha fazla müşteriye daha çok daire gösterme ve deneyimleme imkânı sunarak satış hedeflerinde büyük ivme kazanma olanağı tanır.

3 Boyutlu Lazer Sanal Tur Videoları

3 boyutlu lazer sanal tur videoları adını gelecek dönemde sıkça duyacağımız video içerik türlerinden biridir. Bu video içerik, 360 derece sanal tur teknolojisine interaktif eklentiler ve 3 boyutlu öğeler eklenerek deneyimin yeni bir boyuta taşınmasına olanak verir. İlk izlenimde yalnız müşteri deneyimi açısından fayda sağladığı düşünülse de mühendislik ve mimarlık sektöründe hizmet veren şirketlerin proje dönemlerinin etkin bir şekilde yürütmesine de fırsat tanır. 3 boyutlu lazer sanal tur videolarına eklenebilen interaktif eklentiler projeye not ekleme, bilgi kutucukları yerleştirme olanağı vererek revize süreçlerinin hızlanmasına ve bu sayede projelerin etkin bir şekilde yürütülmesini olanak sağlar.

Profesyonel video ajanslarının özel kameralar ile çekimlerini gerçekleştirip video haline getirdiği 3 boyutlu lazer sanal tur videoları müşteri deneyimine de yeni boyut kazandırmıştır. Ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da yapım süreçleri henüz tamamlanmamış olan daire, otel, iş yeri gibi alanları 360 derece çekim ve 3 boyutlu (3d) modellemeler ile gerçeğe en yakın haliyle deneyimleme imkânı verir. Müşterilere karar verme süreci açısından zaman kazandıran bu deneyim, satın alma kararında da daha emin adımlarla ilerleme fırsatı tanır. Markanın pazarlama süreçlerine hız ve ivme kazandıran bu durum iki taraflı memnuniyetin oluşmasını sağlar.

Müşteri Deneyimini Farklı Bir Boyuta Taşıyın

Markalar müşteri memnuniyetini artırmak için ürün özelinde ya da dönemsel olarak hedef kitleye farklı teknolojik çözümler sunabilir veya pazarlama içerikleri üretebilir. 360 derece videolar teknolojik bir çözüm olup deneyimi iyileştirmenin yanı sıra aynı zamanda pazarlama içeriği olarak da işlev görür. Bu iki işlevi bir arada barındırabilen nadir içeriklerden olan 360 derece videolar gerçek anlamda video çözümü olarak tanımlanabilir. Bu video çözümü otel tanıtımı, şirket tanıtımı, müze tanıtımı ya da gayrimenkul tanıtımı için birçok farklı sektör için detaylı anlatım konusunda yardımcı olur.

360 derece videolar yeni nesil teknolojilerle bütünleşmiş bir şekilde uyarlanarak müşteri deneyimine yeni bir soluk getirmekte ve gün geçtikçe sektörlere sağladığı faydalar artmaktadır. Müşteri tarafına bilinirlik ve güven hissiyatının artması olarak yansıyan bu durum markaların sektör içinde öne çıkmasına da olanak sağlar. 360 derece video, VR tur videoları ya da 3D lazer sanal tur videoları ile hedef kitleye gerçeğe en yakın deneyimi sunmak memnuniyetin artmasına ve markayla müşteri arasındaki duygusal bağlarında güçlenmesine fırsat verir.

Yayım tarihi
PLATE MEDYA olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir