Daha iyi kareler çıkarmanıza yardımcı olacak fotoğraf hileleri

Fotoğraf çekmek eğlenceli ve büyüleyici bir süreç. Özellikle günümüzde güzel kareler çıkarmak son derece kolay. Çoğu kişi fotoğraf çekmeyi hobi olarak yaparken çoğu kişi de profesyonel olarak bu alanla ilgileniyor.

Özellikle hobi olarak bu alana ilgi duyan kişilerin işini görecek birbirinden farklı fotoğraf hilelerini bu yazımızda sunuyoruz. Peki bu hileler neler?

Güzel kareler yakalamak neden önemli?

Sosyal medyanın ön planda olduğu bu günlerde, çekilen fotoğraflar da büyük önem taşıyor. Özellikle sosyal medya üzerinden gelir sağlayan kişiler için yakalanan kareler daha da önemli. Aynı zamanda sosyal medyada takipçi arttırmak isteyenler için de güzel kareler yakalamak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Bunun yanı sıra kendinizi iyi hissetmek ve hobi olarak bu alanda kendinizi geliştirmek için de fotoğraf hileleri fazlasıyla işinize yarayacak.

Güzel kareler için fotoğraf hileleri

  • Farklı ve ilgi çekici ışıklar yakalayın

Bu alanda aydınlatma son derece önemlidir. Normalde görülenden farklı bir ışık yakalamak, çekeceğiniz kareyi daha da ilginç kılacaktır.

  • Temayı ayarlayın

Fotoğraf çekmeden önce hangi kompozisyonda bir fotoğraf çekmenizi bilmeniz gerekiyor. Bu sayede fotoğrafın ışığını ve kameranın açısını daha iyi ayarlayabilirsiniz.

  • Fotoğraf çekeceğiniz cihazı doğru tutun

Güzel bir kare çıkarmak için fotoğraf çekeceğiniz cihazın nasıl tutulması gerektiğini bilmeniz gerekir. Ayrıca çekmek istediğiniz fotoğrafın temasına uygun bir kamera tutuşu gerçekleştirmelisiniz.

  • An’a odaklanın

Bir fotoğrafın en güzel hali anlık olmasıdır. Örneğin gülümseyerek çekilen fotoğrafın habersiz olması fotoğrafı daha da güzel hale getirecektir. Ayrıca anı yakalamanın en pratik yollarından birisi de kameranızı otomatik modda tutmaktır. Bu sayede harika kareleri daha çabuk yakalayabilirsiniz.

  • Yansımalardan yararlanın

Çoğu insanın dikkat etmediği yere dikkat ederseniz, pek çok benzersiz kare bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de yansımalardır. Yansımaları, özellikle yağmurlu günlerde, su birikintilerinde, göllerde bulabilmeniz mümkündür. Bunların yanı sıra aynalarda ve cam pencerelerde de bu yansımalar yer alıyor.

  • Hareketleri öne çıkarın

Hareket halindeki bir bisikleti, arabayı ya da motoru fotoğraflamak istiyorsanız, makinenizi o araçlarla birlikte hareket ettirin. Çekilmek istenen fotoğraf ne çok yavaş ne de çok hızlı bir şekilde çekilmelidir.

  • Nesneye yakın çekim yapın

Çekilmek istenen nesneye ne kadar yaklaşılırsanız görüntü de o kadar net olur. Bunun yanı sıra arka planın bulanık olmasıyla birlikte ortaya çıkan nesneyi tam boyutuyla almanız gerekiyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir